home

Zappa w Internecie

biografie Zappy

zespoły, nagrania, dyskografia

teksty   

wywiady

artykuły zagraniczne

artykuły polskie

nowe na stronie

varia   

indeks


Relacja dziennikarza Melody Maker, wszystkie informacje o wydawnictwie znajdują się na stronie AFKA. (tłumaczył: andrzej rogowski) Dotyczy odwołania koncertu w Albert Hall promującego film 200 Moteli. Sprawa opisana przez FZ w jego autobiografii. Była to kolejna przykrość, i nieostatnia, jaka spotkała go w tamtym okresie. Pierwszą było odejście Jeffa Simmonsa, jak wyjaśniał to Zappa w wywiadzie z 1992 Simmons odszedł namówiony przez swoją dziewczynę, która uważała, że jako muzyk bluesowy marnuje się w Mothers, w filmie dokumentalnym 'Frank Zappa 69-73' Simmons pośrednio potwierdza tę wersję, ale to co mówi na ten temat Mark Volman jest o wiele ciekawsze. Wiadomo że Zappa nagrywał rozmowy członków zespołu, ale okazuje się, że wciągnął w to też Volmana zlecając mu nagrywanie gdy sam nie mógł tego robić. Dlatego mówiono że 'Frank wie o wszystkim'. Zappa wykorzystywał te rozmowy w pracy przy scenariuszu i Simmonsa uraziło, że jego prywatne sprawy mają stać się publicznie wiadome. Volman twierdzi, że to było powodem jego odejścia. Na szczęście szofer Ringo Starra, Martin Lickert okazał się być basistą i zastąpił Simmonsa. Zappę odejście Jeffa Simmonsa bardzo zabolało.


Uważają że Frank jest obsceniczny

Chris Charlesworth

Melody Maker, 13 lutego, 1971

Pośród kompletnego chaosu poniedziałkowy koncert Franka Zappy w Royal Albert Hall [1] został w ostatniej chwili odwołany. Zappa miał zaprezentować na żywo wersję 200 Moteli, filmowaną w Pinewood, z udziałem Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej, żeńskiego chóru i Mothers.

Powodem zakazu był sprzeciw zarządu Albert Hall wobec ‘obscenicznej' naturze tekstów niektórych piosenek będących częścią ostatniego dzieła Zappy.

Pomimo plotek, krążących już w czasie weekendu, o możliwym odwołaniu koncertu, Zappa, Mothers, dziewięćdziesięciu członków orkiestry oraz chór przybyli w poniedziałek po południu do Albert Hall na próbę przed koncertem.

Na oknach sali wywieszono informację o odwołaniu koncertu, lecz najwyraźniej nie przekazano oficjalnego zawiadomienia menadżerowi Zappy Herbowi Cohenowi, który znajdował się w samym centrum zamieszania przed tylnym wejściem do budynku.

Tłumowi na tyłach Albert Hall towarzyszyli liczni dziennikarze i fotografowie, którzy otoczyli Zappę zadając pytania o obsceniczne sceny w jego filmie.

Pośrodku tego chaosu Cohen potwierdził, że koncert został odwołany, chociaż on nie był o tym oficjalnie powiadomiony. “Mają zastrzeżenia do chóru i do orkiestry i do każdego kto chce słuchać tej muzyki. Może oni też są obsceniczni" powiedział.

Zappa, otoczony fotografami, powiedział do mnie: “To głupie. Nie mam pojęcia do czego mają zastrzeżenia.”

Kiedy spytałem go czy mógłby pospekulować jakie treści mogły wywołać sprzeciw zarządu Albert Hall, odpowiedział: “Nie spekuluję.”

Cohen zwrócił uwagę na fakt, że Alebert Hall otrzymało wcześniej scenariusz i zespół zadeklarował się wprowadzić zmiany jeśli jakieś okażą się konieczne.

Mark Volman powiedział: “W Ameryce tego nie zakazali, im prędzej tam wrócimy tym lepiej”. A Howard Kaylan dodał: “Chcemy tylko grać naszą muzykę, nic więcej. Co w tym obscenicznego?”

Gdy pozostali członkowie Mothers czekali na rozwój wypadków a fotoreporterzy robili im zdjęcia, Zappa wyjął kamerę i zaczął filmować całe zdarzenie.

Centrala telefoniczna Albert Hall była przez cały poniedziałek zablokowana, gdy w końcu skontaktowałem się z rzecznikiem ten zakomunikował naszej gazecie: “Koncert jest definitywnie odwołany. Żądaliśmy pewnych zapewnień oraz kopii treści programu. Nie otrzymaliśmy tych zapewnień. Słyszeliśmy plotki na temat treści programu i na to nie mogliśmy się zgodzić”.

Albert Hall martwiło się też możliwym niewłaściwym zachowaniem publiczności w czasie koncertu.

Cohen był zdumiony obawami o dobre zachowanie publiczności. “Graliśmy już wcześniej w Albert Hall a ostatnio w Koloseum dwukrotnie mieliśmy komplet. Występowaliśmy w blisko 60 teatrach i publiczność zawsze zachowywała się dobrze.

“My też jesteśmy związani umowami i ktoś będzie musiał wziąć za to odpowiedzialność. W czasie tego koncertu mieliśmy zagrać muzykę od klasycznej do popu i jazzu.

“Miała to być muzyczna zapowiedź filmu i muszę stanowczo zaznaczyć, że w tej historii sprzeciwiamy się używaniu narkotyków a groupies powszechnie uważa się za społeczny fenomen.

“Występ miał być w 75 procentach orkiestrowy plus sześć lub siedem piosenek. Przekazałem Albert Hall kopię a oni stwierdzili, że są zbyt obsceniczne. Zaoferowałem usunięcie wszystkiego co uznaliby za niewłaściwe. Słowa piosenek zostały poprawione i przesłane, ale jak widać oni są przeciwni samemu pomysłowi takiego koncertu i prezentowanych w nim idei.

“Były zastrzeżenia do słowa ‘crap’. Ma ono tutaj inne znaczenie niż w Ameryce. Wycięliśmy też parę innych czteroliterowych słów, ale wydaje mi się, że Albert Hall chodziło raczej o sam zespół a nie o poszczególne słowa.”

Po godzinnym oczekiwanie tłum przed Albert Hall rozproszył się i pojawiło się ogłoszenie, że osobom, które kupiły bilety zostaną zwrócone pieniądze.

Tego samego wieczoru przed salą pojawił się Zappa aby wyjaśnić przybyłym fanom powody odwołania koncertu.

1. Koncert był planowany na 8 lutego.