home

Zappa w Internecie

biografie Zappy

zespoły, nagrania, dyskografia

teksty   

wywiady

artykuły zagraniczne

artykuły polskie

nowe na stronie

varia   

indeks

Lady Bianca, taki jest jej pseudonim sceniczny, występuje od 17 roku życia jako wokalistka i pianistka. Nagrywała z wieloma zespołami, między innymi z Van Morrisonem (od 1981 do 85), nagrała sześć solowych płyt (obecnie pracuje nad siódmą), z których trzy były nominowane do nagrody Grammy. Ktoś z firmy Zappy Intercontinental Absurdities zadzwonił do niej i zaprosił na przesłuchania, jak mówi, nie wiedziała wtedy nawet kim był Frank Zappa. Tak wyjaśnia odejście z zespołu (prawdopodobnie po 11 listopada): "odeszłam bo jestem damą. Nie chciałam być poniżana zdejmowaniem ubrania, ani tym by w czasie występu Frank traktował mnie  jak rekwizyt. Uważałam, że mój śpiew i moje umiejętności były jak najbardziej wystarczającym wkładem. Dlatego odeszłam, była to moja decyzja." [źródło] Lady Biancę możemy usłyszeć na płycie YCDTOSA6 w Wind Up Workin oraz na płycie Philly, będącej zapisem koncertu z 29 października 1976.


Bianca Odin, aka Bianca Thornton, aka Lady Bianca, była członkinią The Mothers od letnich prób w 1976 do 9 listopada tamtego roku. Odeszła z zespołu z powodu powtarzających się, wykrzykiwanych z widowni żądań by zdjęła swoje ubranie, chociaż radziła sobie z takimi odzywkami całkiem nieźle: "powiedz swojej matce, żeby zdjęła swoje ubranie, a jak już je zdejmie, żeby obciągnęła szczurowi" (tak powiedziała w czasie występu 24 października 1976). Według Lady Bianca, "Frank nie był zadowolony, mój komentarz w stronę widowni nie spodobał mu się - wyraźnie mi to powiedział:." [źródło]

Lady Bianca powiedziała te słowa przygotowując się do wykonania piosenki 'You Didn't Try To Call Me' (24.10.76 - Boston Early Show), Zappa skomentował je tak; "I słusznie! Słyszałeś!", ale po zakończeniu piosenki powiedział:, że na widowni jest wielu uczniów z miejscowych szkół muzycznych i żeby nie krzyczeli do Bianki by zdejmowała swoje ubranie gdyż ma ona szeroki asortyment odzywek w stylu Yo mama ('a twoja mama jest...'), Bianca podziękowała mu, a Zappa dodał, że jak jej mama zdejmie ubranie, to ona niech nie zapomni powiedzieć jej by zrobiła loda szczurowi.... i zapowiedział kolejny utwór "Manx Needs Yo Mama..."