home

Zappa w Internecie

biografie Zappy

zespoły, nagrania, dyskografia

teksty   

wywiady

artykuły zagraniczne

artykuły polskie

nowe na stronie

varia   

indeks


Royal Albert Hall - Grand Finale

Problemy zaczęły sie gdy trębacz orkiestry, John Wilbraham, zaprotestował przeciwko wypowiadaniu przez członków orkiestry czteroliterowych słów znajdujących się w tekstach piosenek. W wypowiedzi dla prasy, powiedział "Cała ta sprawa wywołała mój sprzeciw".
Rzecznik prasowy Royal Albert Hall tak skomentował odwołanie koncertu: "Nie mogliśmy się zgodzić na wykonanie takiego programu", a dyrektor sali poszedł o krok dalej mówiąc: "Plugastwo dla samego plugastwa".
Według Palmera, muzycy byli wściekli z powodu odwołania koncertu, powiedział, że konserwatywny zarząd Royal Albert Hall nie miał pojęcia o czym są piosenki ani co będzie wykonywane. Palmer sądził, że ktoś celowo na nich wpłynął sugerując im, że piosenki takie jak 'Penis Dimension' są pornograficzne i nie do zaakceptowania.
W czasie rozprawy w 1975 Palmer wystąpił jako świadek, "sędzia zadawał mi pytania i powiedział, że w Albert Hall nie ma miejsca na propagowanie homoseksualizmu. Odpowiedziałem mu, że dopiero co odbyła się tam premiera 'Śmierci w Wenecji', której treść wyraźnie dotyczy homoseksualnego zauroczenia dorosłego mężczyzny czternastoletnim chłopcem. Sędzia spojrzał na mnie i powiedział 'A kto to napisał?', odpowiedziałem że Benjamin Britten, a on na to 'Mógłby pan to  przeliterować?'. Wtedy już wiedzieliśmy, że jest po sprawie i że sędzia nie miał najmniejszego pojęcia o czym mówił."
Pan sędzia, Justice Mocatta, nie był też zachwycony gdy odtworzono piosenkę 'Penis Dimension', spytał: "Czy naprawdę muszę tego słuchać?" Pozew Zappy o 8000 funtów odszkodowania za poniesione szkody został odrzucony.
[źródło]