home

Zappa w Internecie

biografie Zappy

zespoły, nagrania, dyskografia

teksty   

wywiady

artykuły zagraniczne

artykuły polskie

nowe na stronie

varia   

indeks


Tom Fowler łamie rękę a Ptasie Nóżki dostają skrzydeł

Przy końcu tourne Roxy & Elsewhere pojawił się problem: Tom Fowler, grający na basie przez większość 1973 i 1974, złamał rękę w czasie zaimprowizowanego meczu footballu. Rozwiązanie? Jego miejsce zajął James "Bird Legs" Youmans, lider zespołu Kudzu z Atlanty a w przyszłości muzyk gospel (brano też pod uwagę Michaela Urso, ale zagrał tylko jeden koncert). Fowler, gdy nie grał, stał w pobliżu sceny i dyrygował świetlikiem, i było tak do końca tourne.

Jeżeli podobają wam się wszystkie inkarnacje zespołu z lat '73-'74, to nagranie z Youmansem z 27 listopada na pewno przypadnie wam do gustu. Dynamiczne solówki, solidna gra wszystkich członków zespołu, mnóstwo żartów na temat Marty Perellis'a i innych - innymi słowy, występ typowy dla jesieni 1974. Nie dzieje się nic nadzwyczajnie niezwykłego, ale to niewielkie odchylenie od normy, w postaci countrowo brzmiącego basu Youmansa na pewno jest warte uwagi, nawet jeśli ten styl muzyki nie jest waszym ulubionym.

Epilog: po zakończeniu tourne Youmans nagrywał w Caribou Ranch w Nederland, Colorado. Grał na basie, między innymi, w "Can't Afford No Shoes", "Regyptian Strut" i "RDNZL", a także zagrał to słynne solo na gitarze rytmicznej w "Sleep Dirt". Fowler i Youmans zagrali potem razem w czasie koncertu Noworocznego.

 

Źródło: REDDIT (tłumaczył: andrzej rogowski)
nagranie koncertu z 27 listopada 1974 można pobrać z REDDIT w zakładce Weekly Listening Sessions, albo z Zappateers (po zalogowaniu się)