home

Zappa w Internecie

biografie Zappy

zespoły, nagrania, dyskografia

teksty   

wywiady

artykuły zagraniczne

artykuły polskie

nowe na stronie

varia   

indeks


Tekst pochodzi ze strony autorstwa Andy Murkin'a i wszystkie znajdujące się tutaj informacje zostały przez niego zebrane. tł. andrzej rogowski

            

Zappa confluentus

"Rybka zwana Zappą"

Około roku 1978 człowiek o nazwisku Tyson Roberts stanął na brzegach rzeki Fly w Madiri, jakieś 74km w górę rzeki od Toro Pass, Papua Nowa Gwinea. Na rozciągających się przed nim odsłoniętych błotnistych połaciach ujrzał setki przewracających się z boku na bok ryb: na pewno były to babkowate, lecz gatunku jeszcze nieodkrytego.

Roberts zebrał pewną liczbę okazów (17) i przypisał je do confluentus. Ta rodzina babkowatych obejmuje całkiem sporo rodzajów ryb. Wyglądały mu one na najbliższe Pseudapocryptes; i tak oto stały się one znane jako Pseudapocryptes confluentus.

Jakieś 10 lat później, Ed Murdy, pracownik naukowy badając poskoczki mułowe ponownie przyjrzał się Pseudapocryptes confluentus i doszedł do wniosku, że ryba ta nie była jednak Pseudapocryptes. Różniła się od nich tak znacznie, że wymagała nowej nazwy rodzajowej a nowy rodzaj trzeba było jakoś nazwać i Ed musiał tę nazwę wybrać.

Wybraną przez niego nazwą była Zappa, i tak ta niepozorna rybka z rzeki Fly mogła się od teraz cieszyć nazwą Zappa confluentus. Ed spisał to wszystko w Records of the Australian Museum (Suplement 11, 31 sierpień 1989; ISBN 073056374x, strony 53/54). Praca nosi tytuł A Taxonomic Revision and Cladistic Analysis of the Oxudercine Gobies (Gobiidae: Oxudercinae).

Znowu minęło prawie 10 lat i Ed Murdy został Dyrektorem Tokijskiego Biura Krajowej Fundacji Naukowej. Spytałem go wtedy dlaczego wybrał Zappa na nazwę dla nowego rodzaju. Odpowiedział zwięźle:

"Ta szczególna ryba wyraźnie różni się od wszystkich innych znanych nauce, dlatego konieczne było określenie nowego rodzaju. A ku temu, dlaczego wybrałem nazwę Zappa są trzy powody:

1. Lubię jego muzykę 
2. Podobają mi sie jego przekonania polityczne i zasady 
3. Nazwa sama w sobie jak najbardziej pasuje do naukowej nomenklatury."

O muzyce Ed mówi "Nie zaklasyfikowałby siebie jako fanatyka Zappy. Znam słowa niektórych piosenek, ale nie mam wszystkich płyt." 

Jeśli chodzi o przekonania polityczne i zasady praca Eda zawiera, jak to jest w zwyczaju, kilka słów wyjaśnienia powodu wyboru takiej właśnie nazwy. "Nazwa rodzajowa," pisze, "oddaje cześć Frankowi Zappie za jego elokwentną i mądrą obronę Pierwszej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych."

"Przesłuchania w Senacie robiły wrażenie," powiedział mi. "Zobaczyłem, że Zappa był niesamowicie elokwentnym człowiekiem."

A nazwa? "Nazwa jest krótka, chwytliwa i łatwa do wymówienia." 
I jest prawdziwa! Reginald Dwight uważał, że Elton John znacznie bardziej nadaje się na nazwisko, Richard Starkie wolał być nazywany Ringo Starr, ale FZ nie musiał niczego zmieniać. Nawet jego imię, Frank, nie jest żadnym skrótem, choć on sam sądził, aż do czasu gdy był już dobrze po dwudziestce, że był to skrót od Francis. (Opowieść o tym jak się o tym dowiedział można przeczytać w jego autobiografii The Real Frank Zappa Book, strona 245)

ZAPPA CONFLUENTUS, SZCZEGÓŁY TECHNICZNE

Więcej informacji o Gobiidae, patrz strona Science.

Rodzaj Zappa wyraźnie różni się od wszystkich innych członków podrodziny [Oxudercinae] tym że "pierwszy kościsty promień wspierający jej kolczastą płetwę grzbietową jest do trzech czwartych długości zagięty do tyłu a następnie rozciąga się poziomo nad czubkiem czwartego wyrostka kolczystego." 
[Edward O. Murdy, op. cit.]

A oto wizerunek samej (samego?) Z. confluentus!

"Nie widzę wielkiego podobieństwa do samego Franka - choć nigdy nie miałem okazji sprawdzić w którą stronę u Franka zaginał się kościsty promień wspierający jego kolczastą płetwę grzbietową . . ." 
[David Ocker, w emailu do autora]

Wygląda więc na to, że trzeba jechać do Papui Nowej Gwinei by zobaczyć Zappa confluentus w jej naturalnym środowisku. Jestem pewny, że każdy fan Zappy żyjący w pobliżu rzeki Fly chętnie nas oprowadzi po okolicy!

[Dziękuję Dawidowi Ocker'owi za zasugerowanie, w poście do alt.fan.frank-zappa, kwiecień 1996 tytułu 'Rybka zwana Zappą']