home

Zappa w Internecie

biografie Zappy

zespoły, nagrania, dyskografia

teksty   

wywiady

artykuły zagraniczne

artykuły polskie

nowe na stronie

varia   

indeks


pierwsza płyta FZ, zróżnicowana jak prawie wszystkie, poza 'łatwymi' utworami będącymi hołdem dla muzyki doo wop, jest typowo dylanowski song "Trouble Every Day", który Zappa wykorzysta jeszcze wiele razy by odnosić się do aktualnych problemów, również typowo kontr kulturowe: manifest dziwaków, "Hungry Freaks, Daddy" oraz "Who Are The Brain Police", ale także trzy ostatnie utwory, pokazujące co naprawdę nosił w głowie FZ. Jednym słowem, genialne!
tł. andrzej rogowski

Freak Out!
The Mothers of Invention, czerwiec 1966; nagrane w marcu 1966 w Sunset-Highland Studios of TTG
Producent: Tom Wilson
Dyrektor nagrania: Val Valentin przy współpracy Ami Hadani & Tom
Projekt okładki: Jack Anesh
Zdjęcie: Ray Leong

 1. Hungry Freaks, Daddy 3:27
 2. I Ain't Got No Heary 2:33
 3. Who Are The Brain Police 3:33
 4. Go Cry On Somebody Else's Shoulder 3:39
 5. Motherly Love 2:43
 6. How could I be Such A Fool 2:11
 7. Wowie Zowie 2:51
 8. You Didn't Try To Call Me 3:16
 9. Any Way The Wind Blows 2:54
 10. I'm Not Satisfied 2:38
 11. You're Probably Wondering Whay I'm Here 3:38
 12. Trouble Every Day 5:49
 13. Help, I'm A Rock 4:43
 14. It Can't Happen Here 3:55
 15. The Return Of The Son Of Monster Magnet 12:16

The Mothers Of Invention:

Frank Zappa gitara, wokale
Ray Collins główny wokalista, harmonijka, tamburyn, cymbały, spinka do włosów oraz pęseta
Jim Black perkusja a także śpiewa w jakimś obcym języku
Roy Estrada bass i chłopięcy sopran
Elliot Ingber gitara prowadząca i rytmiczna

Frank Zappa o sobie na płycie Freak Out

Urodziłem się w Baltimore , Maryland, 21 grudnia, 1940 i dorastałem w Kalifornii. Jestem muzykiem samoukiem, kompozytorem, bla, bla, bla. Kiedy miałem jedenaście lat miałem metr sześćdziesiąt, owłosione nogi, pryszcze i wąsy ... z jakiegoś dziwnego powodu nigdy nie pozwolili mi być kapitanem drużyny futbolowej. Ożeniłem się gdy miałem 20 lat ... z cudowną dziewczyną: prawie zrujnowałem jej życie, wniosłem pozew o rozwód, przeniosłem się do studia, połączyłem siły z Rayem, Jimem i Royem, knułem i spiskowałem przez rok, pracując w barach piwnych, bla, bla, sporo glodowałem, itd. dużo grałem dziwacznej muzyki i pozostawałem ogólnie niepopularny, choć niesławny. NASZE ISTNIENIE ZAWDZIĘCZAMY Markowi Cheka dzięki jego początkowej zachęcie i solidnemu przykładowi jaki dawał (i całej gromadzie innych ludzi, którzy będą wkurzeni bo ich nazwiska nie są wyszczególnione z adresami i stosownymi faktami co im sie podoba w rządzie i o ich innych fetyszach).

Ray był stolarzem i barmanem i śpiewał z Little Jilian Herrera & The Tigers (zwróć uwagę na kawałek śpiewany falsetem w "Pamiętam Lindę") ... śpiewał R & B przez dziesięć albo dwanaście lat. Jima zwolniono z jakiejś kretyńskiej grupy, zmuszając do wyjazdu do Kalifornii. Na szczęście dla nas. Wygląda na to, że nie mógł tam grać Louie Louie całymi nocami ... musiał czuć się głęboko zraniony gdy go wylano. Roy jeat astmatycznym Pachuco, łagodnym z charakteru wspaniałym basistą, zaangażowanym w scenę R & B od około dziesięciu lat. Jest niewiarygodnie tolerancyjny. Nie rozumiem tego. Elliot uwielbia bluesa. Ma głęboki dołek na podbródku. Zmusiliśmy go by zapuścił brodę aby go zakryć. Właśnie wyszedł z armi. Na szczęście dla armi. ONI WSZYSCY SĄ MUZYKAMI.

Co znaczy "wydziwianie"

na poziomie osobistym, Wydziwianie jest procesem, w którym jednostka odrzuca przyjęte i ograniczające standardy myślenia, ubioru i społecznych zachowań aby twórczo wyrazić swój stosunek do otoczenia w jakim się aktualnie znajduje oraz do struktury społecznej jako całości. Mniej spostrzegawcze osoby określały nas, którzy wybrali ten sposób myślenia i ODCZUWANIA, jako "dziwaków," stąd ten termin: Wydziwianie. Na poziomie zbiorowości, kiedy jakaś liczba Dziwaków zbierze się i wyraża siebie twórczo, na przykład, poprzez muzykę albo taniec, to jest to ogólnie określane jako Wydziwianie. Uczestnicy, już wyzwoleni z naszego narodowego, społecznego niewolnictwa, ubrani w najbardziej inspirujące stroje, jako grupa uzewnętrzniają swoje możliwości swobodnej ekspresji. Chcielibyśmy, aby każdy kto SŁYSZY tą muzykę przyłączył się do nas ... został członkiem Zjednoczenia Mutantów ... Wydziwiał!

GŁODNE DZIWAKI, TATUSIU ...

Panie Ameryka, popatrz na twoje szkoły, które nie uczą, popatrz na umysły do których nie dotrzesz, spróbuj ukryć pustkę, którą masz w sobie. Kiedy w końcu zobaczysz, że twoje kłamstwa i stare triki, których próbowałeś nie oprą się narastającej fali Głodnych dziwaków, Tatusiuu ... Nie nabiorą się już na filozofię domu towarowego, która odwraca umysły od tych, którzy nie boją się wyrażać swoich myśli (Wyrzutki Wielkiego Społeczeństwa) Głodne dziwaki, Tatusiuu ... Panie Ameryka, popatrz na swoje supermarketowe marzenie, na potęgę sklepów z alkoholem, spróbuj ukryć produkt swojej prymitywnej pychy, pożyteczne umysły, które odrzuciłeś, w dniu kiedy wzruszyłeś ramionami i odsunąłeś się na bok zobaczyłeś ich ubrania i zawołałeś: CI GŁODNI DZIWACY, TATUSIUU! Nie nabiorą się już na nic ...

piosenka ta była napisana dla Carla Orestesa Franzoni. Jest dziwaczny od stóp do głów. Pewnego dnia zamieszka obok ciebie i wtedy twój trawnik umrze. Rzuć szkołę zanim twój umysł zgnije przeżarty przez nasz niedorobiony system edukacyjny. Zapomnij o końcowych egzaminach i idź do biblioteki i kształć się jeśli masz choć trochę odwagi. Niektórzy z was lubią współzawodnictwo i plastikowe roboty, które mówią im co czytać. Zapomnij, że o tym powiedziałem. Ta piosenka nie niesie żadnego przesłania. Stań na baczność przy fladze i zasalutuj.

Nie mam serca ... jest podsumowaniem moich uczuć w towarzysko-seksualnych związkach

Kim są ci z Policji Umysłu?

co zrobisz jeśli pozwolimy ci pójść do domu a tam cały plastik stopiony i chromowanie też, KIM SĄ CI Z POLICJI UMYSŁU?, co zrobisz jeśli etykieta odpadnie i cały plastik się stopi a chromowanie rozmięknie, aaaajjjjjj, myślę, że umrę, myślę, że umrę ..... KIM SĄ CI Z POLICJI UMYSŁU? co zrobisz jeśli ludzie, których znałeś okażą się być plastikiem, który sie rozpuścił, i chromowanie też? KIM SĄ CI Z POLICJI UMYSŁU?

o piątej rano ktoś uporczywie śpiewał to w moim mózgu i zmusił do przeniesienia tego na papier. Przyznam, że miałem stracha gdy w końcu to zagrałem i zaśpiewałem słowa.

Idź szukać pocieszenia u kogoś innego ... bardzo wazeliniarskie. Nie powinieneś tego słuchać. Powinieneś nosić to na włosach.

Miłość matki ... główny przykład komercji w naszym repertuarze. Śpiewamy to podczas koncertów by podpowiadać żeńskiej części widowni jakie mogą być potencjalne korzyści z towarzyskich stosunków z nami. Trywialny poop.

Jak mogłem być takim głupcem ... oparte na zmienionym rytmie nanigo. Nazywamy to Motown Waltz. Cały czas pozostaje w rytmie 3/4, ale zdarzają się zmiany w akcentach w poszczególnych częściach. Jako dla Amerykańskiego nastolatka (jako dla Amerykanina), nic to dla ciebie nie znaczy. (Zawsze zastanawiałem się czy potrafiłbym napisać piosenkę miłosną.)

Wowie Zowie ... jest specjalnie stworzone aby przeciągnąć 12 letniego słuchacza do naszego obozu. Podoba mi się akompaniament fortepianu i ksylofonu w drugim refrenie. Jest radosne. Jest nieszkodliwe. Wooly Bully. Little Richard powiedział, że mu się podoba.

Nie próbowałeś do mnie zadzwonić ... zostało to napisane aby opisać sytuację w jakiej znalazła się Pamela Zurbica zeszłego lata. (Wowie Zowie jest tym co mówi kiedy nie jest w złym humorze ... kto mógłby przypuścić, że może to zainspirować piosenkę? Nikt by na to nie wpadł. Nikt z was nie jest dość uważny. Dlaczego to czytasz?) Formalne struktura tej piosenki nie jest rewolucyjna, ale ciekawa. I tak cię to nie obchodzi.

Gdziekolwiek wiatr zawieje ... jest piosenką. Napisałem ją jakieś trzy lata temu gdy myślałem o rozwodzie. Gdybym kiedykolwiek się rozwiódł, ten kawałek trywialnego nonsensu nigdy nie zostałby nagrany. Włączyłem go do tej płyty ponieważ, krótko mówiąc, dzieciaki, jest on ... jak to powiedzieć? ... jest on intelektualnie i emocjonalnie strawny dla was. Ha! Być może nawet jest w waszym stylu.

Nie jestem zadowolony ... jest okay i bezpieczne i z rozmysłem zostało tak właśnie pomyślane.

Prawdopodobnie zastanawiasz się dlaczego tu jestem ...

pewnie zastanawiasz się dlaczego tu jestem, ja również, ja też, tak samo jak ty zastanawiam się nad moim byciem tutaj. Tak samo też nie mogę się nadziwić pustce na twojej twarzy, po staremu wciąż wstajesz co dzień i spotykasz znajomych na ulicy, spryskujesz włosy odżywką i myślisz, że dobrze wyglądasz, sądzę, że twoje życie jest niepełne, lecz może nie ja powinienem ci to mówić, mi płacą tu tylko za granie (chcę usłyszeć karawanę z solówką perkusji). Pewnie zastanawiasz się dlaczego tu jestem, ja też, ja również, tak samo mocno jak nurtuje cię moje gapienie się na ciebie tak i ja kwestionuję wszystkie te nudne rzeczy, które robisz, malujesz twarz i potem biegniesz tam gdzie coś się dzieje, tańczysz całą noc, pijesz coś z bąbelkami, rozbijasz samochód i mówisz "O rany!" wielka dziura w kabriolecie, co powie mama i tata? (mamo, zrobiłam dziurę w kabriolecie) Pewnie zastanawiasz się dlaczego tu jestem, i ja również, ja też, tak bardzo jak ty zastanawiasz się czy myślę tak jak mówię, tak bardzo ja kwestionuję gry w jakie grasz, powiedziałaś mamie, że zakochałaś się w Tomku i pojechałaś na przejażdżkę w samochodzie Freda, Tomek pyta gdzie jesteś, przetańczyłaś całą noc w modnym barze, plastikowe buty i plastikowy kapelusz i ty myślisz, że wiesz co robisz? Pewnie zastanawiasz się dlaczego tu jestem (Nie ma to dla ciebie żadnego znaczenia)

Co dzień nowy kłopot ... to właśnie czuję gdy myślę o niepokojach rasowych w ogólności a o sprawie Wattsa w szczególności. Napisane to było w czasie zamieszek Wattsa. Chciałem to sprzedać chodząc po całym Hollywood ale nikt nie chciał się tego tknąć ... każdy boi się aby popaść w kłopoty. O rany.

chyba sie rozchoruję od oglądania telewizji, sprawdzałem wiadomości aż oczy przestały widzieć, wiesz, co dzień nowy cholerny bałagan, i kiedy to się skończy, nikt nie zgadnie. Więc oglądam i czekam, pełen nadziei, myślę, że nawet się pomodlę za każdym razem gdy słyszę jak mówią, że nie ma sposobu by uniknąć nowych kłopotów co dnia, że nie ma sposobu. W środę oglądałem zamieszki ... widziałem gliniarzy na ulicach, patrzyłem jak ludzie rzucają kamieniami i czym popadnie dusząc się w upale, słuchałem raportów o piciu whisky widziałem dym i ogień i palący się targ, patrzyłem jak ludzie na swoich ulicach depczą i tłuką, i walą i rozbijają, i tną i burzą i palą. Oglądam i czekam i wciąż mam nadzieję. Wiesz, możesz to schłodzić albo podgrzać, bo nic mi po tym, weź swój telewizor i zjedz go, i cały ten kit na kanałach sportowych, i wszystkie te niepotwierdzone doniesienia, wiesz, oglądałem to cholerne pudło aż rozbolała mnie głowa od patrzenia jak ci od wiadomości chcą dostać się do brudów przed inną stacją. I potem zapewniają, że przerwą każdy inny program by dać ci nowe wiadomości, mówią, że jeśli to miejsce wyleci w powietrze to oni powiedzą ci o tym pierwsi, bo chłopaki co pracują dla nich na mieście robią dobrą robotę, i jeśli pojawi się nowa wiadomość nikt nie wypapla jej szybciej bo ich przekaz jest najlepszy. I jeśli zastrzelą następnego kierowcę to zaraz wyślą jakiegoś klowna z aparatem i wszystko zobaczysz w całości. Więc oglądam i czekam i wciąż mam nadzieję, myślę, że nawet się pomodlę ... Hej, ludzie, coś wam powiem, nie jestem czarny, ale całkiem często żałuję, że jestem biały. Wiesz, widziałem pożary i miejscowych ludzi rzucających się na kupców i sklepy w których kupowali szczotki i mopy i inne rzeczy do domu, patrzyłem jak tłum rzuca się i gryzie i wrzeszczy, że dobrze im tak bo niektórzy z nich są biali, i wszędzie tak samo, czarna i biała dyskryminacja i krzyczą 'Nie rozumiesz mnie!' I cały ten bałagan którym mnie raczą w gazetach i telewizji i cała ta masowa głupota co zdaje się narastać z dnia na dzień, za każdym razem gdy słyszysz jak jakiś półgłówek mówi, że chce cię załatwić bo kolor twojej skóry mu się nie podoba (Nie ważne czy jest biała czy czarna) bo on dziś ma zły dzień. Usiądziemy w domu i będziemy patrzeć jak to wszystko się zaczyna, ale nie sądzę, że wielu ich zostanie by zobaczyć jak to się skończy, bo ogień na ulicach inny jest od ognia w sercach i w oczach tych wszystkich ludzi, wiesz, to może zacząć się na jakiejkolwiek ulicy w jakimkolwiek mieście w jakimkolwiek stanie jeśli tylko jakiś klown zdecyduje, że czas na walkę za jakiś ideał który jemu wydaje się ważny, i jeśli milion się z nim zgodzi to nie ma już Wielkiego Społeczeństwa, i dotyczy to mnie i ciebie, nasz kraj nie jest wolny, i prawo ma to gdzieś że możesz zostać co najwyżej marnym dozorcą chyba że twój wujek ma sklep, wiesz, że grosz do grosza nie zaowocuje niczym więcej, będziesz patrzeć na szczury na podłodze i pisać piosenki o byciu biednym.

Pomóż, jestem skałą ... , To nie może się tu zdarzyć ... jest dedykowane Elvisowi Presleyowi. Zwróć uwagę na interesującą strukturę formalną i zadziwiającą harmonię przy końcu. Zwróć też uwagę na oczywisty brak komercji.

Powrót syna Potwornego Magnesu ... (Niedokończony Balet w Dwóch Częściach) I. Rytualny Taniec Mordercy Dzieci. II. Nullis Pretti (Żadnej komercji), tak właśnie brzmią dziwacy kiedy zostawisz ich samym sobie w studio nagraniowym o pierwszej w nocy z wynajętą perkusją za 500 dolarów. Pogodny, żwawy numer. Hotcha!

Trafne cytaty

"Współczesny kompozytor odrzuca śmierć!" EDGAR VARESE, lipiec 1921

"Chciałbym was trochę doprowadzić do porządku chłopaki i jakoś uformować. Wierzę, że mógłbym zrobić was tak wielkimi jak the Turltles." ZNANY DISC JOCKEY Z LOS ANGELES

"Brak możliwości komercyjnych." BARDZO WAŻNY CZŁOWIEK W COLUMBIA RECORDS

"Sądzę, że wasze podejście do muzyki jest zbieżne z głównymi motywacyjnymi siłami najwyraźniej wyegzemplifikowanymi w 'tragikomicznych' aspektach 'teatru absurdu'." DAVID ANDERLE

"Tak właśnie wam mówiłem." BILLY JAMES

Jeszcze bardziej trafne cytaty

"Prosto w sedno!" TOM WILSON, marzec 1966

"Co do ch ... zamierzacie robić z całą tą perkusją o pierwszej w nocy?" HERBIE COHEN, marzec 1966 (NASZ MENADŻER)

"Powiedzcie nam gdzie są te bębny ... chcemy je odzyskać ... zadzwonimy do MGM! Jesteśmy wielomilionową firmą i możemy wam poważnie zaszkodzić." LAURENTIDE FINANCE CO. marzec 1966

"Jeśli wasze dzieci kiedykolwiek dowiedzą się jacy naprawdę jesteście nudni, to zabiją was we śnie." NASZE KOŃCOWE SŁOWA DO TURYSTÓW W HOLLYWOOD WHISKY A-GO-GO, grudzień 1965